تسمه های وی بلت (V-belt) که در بین مصرف کنندگان تسمه های صنعتی بنام تسمه پروانه هم شناخته می شود  از لحاظ فنی زیر شاخه ای از تسمه های انتقال نیرو یا انتقال قدرت می باشد .به این معنی که کاربرد اصلی این تسمه ها همانند دیگر تسمه های انتقال نیرو، انتقال دادن قدرت موتور دستگاه از غلطک یا فولی ثابت به یک غلطک یا فولی هرزه گرد در سمت دیگر است که این امر معمولاً با دورهای بالا اتفاق می افتد.مجموعه ی تسمه های پروانه (V-belt) بسیار گسترده و همچنین پرمصرف در تمام  صنایع سبک و سنگین ، ماشین آلات کوچک و بزرگ می باشد.جنس تسمه های V-belt ترکیب لاستیک و نخ می باشد و مهمترین مشخصه ظاهری این تسمه ها سطح مقطع ذوزنقه ای شکل آنهاست .سطح مقطع تسمه های وی بلت دارای سایزبندی های استانداری است که با حروف انگلیسی A,B,C و …. نامگذاری شده اند و این سایزهای استاندارد در تمامی برندها و تولیدات ابعاد و اندازه های یکسانی دارند. لازم به ذکر است طول تسمه های وی بلت نیز استاندارد می باشد و این تسمه ها براساس طول های استانداری بصورت مداربسته تولید می شوند و این ویژگی یعنی تولید تسمه ها با طول فابریک و مداربسته آنها را در مقابل فشار دورهای بالا و کشش زیاد مقاوم کرده است، طول تسمه های پروانه براساس اینچ محاسبه می شود که در کنار حروف انگلیسی که مشخصه سایز سطح مقطع آنان میباشد حک میشود که نشان دهنده طول محیطی تسمه برحسب اینچ می باشد البته در کدهای خاصی از این تسمه ها طول محیطی تسمه بر اساس واحد میلیمتر بر روی آنها نوشته شده است.

تسمه های پروانه دارای سایزهای اسپشیال سطح مقطع نیز می باشند که تمامی آنها با حروف SP که از کلمه Special  گرفته شده شروع می شوند، سری اسپشیال تسمه های پروانه تقویت شده سایز های A,B,C و ….. می باشند که با حروف SPA,SPBو … نامگذاری می شوند و تحمل بیشتری در مقابل کشش و ساییدگی دارند که آنها نیز دارای سایز بندی های طولی برحسب اینچ می باشند. تسمه پروانه یا همان تسمه وی بلت در انواع دنده ای یا دنده دار نیز تولید می شوند که نسبت به نوع ساده از انعطاف بیشتری برخوردار هستند و همچنین وجود دنده ها در سطح تسمه باعث می شود که سطح درگیری کمتری با فولی خود داشته باشند، همچنین تبادل هوای بیشتری در بین تسمه و فولی ایجاد شود که باعث خنک شدن سطح تسمه می شود این امر عمر مفید تسمه پروانه را بیشتر می کند .فولی های استفاده شده برای تسمه های پروانه همگی تخت هستند و تفاوتی نمی کند که تسمه پروانه ساده یا دنده ای باشد.

V Belts March 2016 7jpg

Optibelt RED POWER 3 Low

تسمه های خطی  V-BELT از تعدادی تسمه تکی تشکیل شده که پشت آنها با یک نوار بهم متصل شده و در کنار یکدیگر یک گروه تشکیل داده اند با این عمل این تسمه ها از قدرت و نیروی بالاتری برخوردار شده و کشش یکنواختی در طول تسمه برقرار میکنند .سیستم طراحی تسمه های خطی لرزش های معمول در کارکرد تسمه های تک را جذب می کند. مقاومت در برابر روغن و حرارت ,ضدالکتریسیته ساکن از ویژه گیهای بارز این نوع تسمه ها میباشد . تسمه های ویژه ای ازاین نوع با مقاومت حرارتی بالا با نخ پلی استریاکولار نیزتولیدمی شوند.

تسمه های V شکل چندخطی برای ماشین آلات صنعتی ای که حرکت های ضربه ای شدید شوک مانند دارند و همچنین برای کارکردهایی که درآنها ممکن است لرزشهای معمولی تسمه اثراتی منفی بر عملکرد دستگاه بگذارد و درصنعت کشاورزی( ماسین آلات ) و اغلب به عنوان تسمه های اتصال دهنده ، برای کاهش لرزش و افزایش عمرمفیدتسمه استفاده میشوند .

Optibelt KB RED POWER 3 Kraftband

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست